Polska i Ukraina zasiądą do obrad przy okrągłym stole

Pod koniec października Ukraina i Polska omówią ustawę o edukacji.

 

Pod koniec października Ukraina i Polska omówią we Lwowie ustawę oświatową — podaje biuro prasowe Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy, podsumowując wyniki spotkania szefowej resortu Lilii Hrynewycz i ambasadora Polski Jana Piekła. 

„Orientacyjnie 26 października we Lwowie odbędzie się okrągły stół z udziałem przedstawicieli polskiej mniejszości na Ukrainie, ambasady Polski i Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy na temat implementacji art. 7 ustawy oświatowej” — czytamy w komunikacie. Podczas spotkania Hrynewycz podkreśliła, że Ministerstwo Edukacji zamierza pracować ze wszystkimi mniejszościami narodowymi i ambasadami, by przedyskutować ustawę.

„Możliwość przedyskutowania implementacji ustawy otrzymają nie tylko mniejszości i państwa składające głośne oświadczenia, lecz wszystkie — w zależności od warunków, w których znajduje się mniejszość, oraz jej potrzeb edukacyjnych” — cytuje Hrynewycz biuro prasowe.

Podkreśla się, że minister i ambasador omówili kwestię współpracy dwustronnej w sferze szkolnictwa wyższego.

Pod koniec września prezydent Ukrainy podpisał ustawę oświatową, która znacznie ogranicza możliwości edukacji w językach mniejszości narodowych. Ustawa weszła w życie 28 września i będzie wprowadzana etapami — do 2020 roku. 

Rządy szeregu państw, w tym węgierski i rumuński, oznajmiły, że ta ustawa narusza prawa mniejszości narodowych na Ukrainie. Moskwa także uważa, że ustawa oświatowa narusza Konstytucję i zobowiązania międzynarodowe Kijowa. Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin pod koniec września wnioskował o opinię Komisji Weneckiej — organu doradczego w dziedzinie prawa konstytucyjnego przy Radzie Europy w sprawie ustawy oświatowej.    

źródło: pl.sputniknews.com

Polska i Ukraina zasiądą do obrad przy okrągłym stole
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz