Niemcy mają Polaków za idiotów? Zamiast reparacji, chcą nam dać …

Niemcy od zawsze bronią się rękami i nogami przed wypłaceniem Polsce należnych reparacji za II wojnę światową. Do tematu podchodzą bardzo sceptycznie, a teraz okazuje się, że równie sceptycznie podchodzą do… samych Polaków.

Niemieckie media mają swoje „filie” w wielu miejscach na świecie. Szczególnie upodobali sobie rynki wschodnioeuropejskie, na których indoktrynację prowadzą profesjonalnie. I tak na przykład w naszym kraju działa polskojęzyczna wersja portalu „Deutsche Welle”.

„DW” często – choć bardziej subtelnie niż „Newsweek” czy naTemat – przekonuje swoich czytelników, że Polska psuje całą ideę integracji w UE i źle robi, że nie wykonuje bezrefleksyjnie poleceń z Brukseli i Berlina. Nierzadko również „Detsche Welle” szeroko cytuje ekspertów.

Nie inaczej było tym razem. W piątek DW.com opublikowało obszerne fragmenty artykułu „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, w którym wypowiedziała się pół-Polka, dyrektorka Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu Justyna Schulz.

Dowiadujemy się, że zamiast miliardowych reparacji, Niemcy powinny… wesprzeć nas dobrym słowem. Tak, pani Schulz, ku uciesze niemieckich dziennikarzy, którzy cytują ją na potęgę w największych mediach, powiedziała, że: – Kwestie reparacji można by uznać za wyjaśnione, gdyby Niemcy przyznali, że stało się to dzięki wspaniałomyślności Polski.

„Komentarze w niemieckiej prasie wskazały, że żądania reparacyjne Polski są po pierwsze nieuzasadnione, po drugie kontraproduktywne dla pokojowego współżycia we wspólnej Europie i po trzecie zagrażają wyjątkowemu z historycznego punktu widzenia dziełu pojednania między Niemcami i Polską” – czytamy na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i „Deutsche Welle”.

Dziennikarze za naszą zachodnią granicą słowa te obdarzyli jednogłośną aprobatą. Naprawdę wierzą, że jeśli trochę tylko zmienią narrację i powiedzą Polakom: jesteście wspaniali, że nam darowaliście – to tak po prostu o wszystkim zapomnimy. Przypomnijmy, że Polska jest najbardziej zrujnowanym przez II wojnę światową krajem. Nie otrzymaliśmy od Niemiec ani centa, choć przez lata reparacje pobierali wszyscy, którzy mieli choćby cień podstaw do tego. Dziś słuchamy głosów z zachodu, że nic nam się nie należy i być może nawet braliśmy czynny udział w masowej zagładzie Żydów.

Marcin Palion

Marcin Palion

   źródło: newsweb.pl

Niemcy mają Polaków za idiotów? Zamiast reparacji, chcą nam dać …
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz