Ziemia wstępuje w 35-letnią erę chłodu

Według naukowców z Rosyjskiej Akademii Nauk za sprawą Słońca do Rosji powrócą srogie zimy.

 

Zmniejszenie aktywności Słońca stało się jedną z przyczyn powrotu do Rosji srogich zim, takich jak te z połowy XX wieku. Taką informację przekazał we wtorek pracownik Rosyjskiej Akademii Nauk kierownik naukowy Międzynarodowego Instytutu Kriologii i Kriozofii Tiumeńskiego Uniwersytetu Państwowego Władimir Mielnikow.

„Kilka lat czekaliśmy na rozpoczęcie cyklu chłodów i ten cykl się rozpoczął pomimo mechanizmów antropogenezy i ogromnych emisji gazów cieplarnianych. Do tego aktywność Słońca. Choć wybuchów było wiele, obserwujemy zmniejszenie jego aktywności. Ogółem Słońce wniesie swój wkład w ochłodzenie” — powiedział Mielnikow.

Pracownik RAN dodał, że w połowie XX wieku był chłodny cykl, który teraz powraca do rosyjskich regionów. „Tak jak w czasie poprzednich cyklów, zmiany w regionach mogą być znaczące” — powiedział ekspert.

Mielnikow zauważył wcześniej, że swoje obserwacje opiera na zmianach wiecznej zmarzliny, bowiem to, co zachodzi w zmarzlinie, zbiega się z procesami zachodzącymi w atmosferze. Pracownik RAN wyjaśnił, że Ziemia przechodzi teraz przez „okres przejściowy”, wchodzi w chłodny 35-letni cykl. W takich okresach przejściowych można się spodziewać gwałtownych zmian.

   
źródło: pl.sputniknews.com

Ziemia wstępuje w 35-letnią erę chłodu
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz