Brytania rozpoczyna wydobywanie gazu łupkowego. Co z Polską ?

Szczelinowanie na lądzie rozpocznie się w UK „w ciągu kilku tygodni”.

Szczelinowanie przy wydobyciu gazu łupkowego rozpocznie się w Wielkiej Brytanii w ciągu kilku tygodni, ogłosiła firma wykonująca je po raz pierwszy.

Firma Third Energy powiedziała, że ​​planuje zakończyć pięć szczelin w North Yorkshire przed końcem 2017 roku. Kontrowersyjna technika polega na wtryskiwaniu cieczy do podziemnych skał pod wysokim ciśnieniem w celu stworzenia pęknięć uwalniających uwięziony gaz. Jest on następnie zbierany i wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej.

Szczelinowanie zostało skrytykowane przez osoby prowadzące kampanie na rzecz ekologii, ale zezwolenia na użycie tej techniki zostały zatwierdzone przez ministrów rządu.

Alan Linn, dyrektor techniczny Third Energy, powiedział, że ostateczne pozwolenie, którego potrzebują, by rozpocząć pracę, jest „bliskie”. 

„Zaczynamy przygotowywać się do fazy przerobienia szybu i powinno się to rozpocząć wkrótce, prawdopodobnie zajmie nam to około dwa tygodnie. Kiedy już uda nam się to zakończyć, będziemy mogli przejść do szczeliny.

„Nie możemy tego zrobić, dopóki nie otrzymamy ostatecznych zatwierdzeń prawnych i mamy nadzieję, że nastąpi to szybko. Spodziewamy się, że zakończymy szczelinowanie przed końcem roku”.

Na tym etapie, dodał, firma ma nadzieję, że będzie wydobywać gaz do wykorzystania w pobliskiej elektrowni Knapton.

Szczeliny będą wykonywane między 8000 a 10 000 metrów pod ziemią i powinny przetrwać do dwóch godzin za każdym razem. Prace będą miały miejsce tylko w godzinach dziennych, aby zminimalizować zakłócenia dla miejscowych ludzi.

Dziesiątki obrońców środowiska obozowały na terenie szybu firmy Third Energy w pobliżu miejscowości Kirby Misperton, od kiedy firma zaczęła zwozić sprzęt na miejsce w zeszłym miesiącu. Wiele z tych osób zostało aresztowanych.

Rzecznik policji w North Yorkshire powiedział: „We wrześniu 2017 roku aresztowano 26 osób. „Dwie zostały zwolnione bez dalszych działań, dwie dostały ostrzeżenia, a pozostałe 22 zostało oskarżonych o wykroczenia, w tym utrudnianie ruchu drogowego, zaatakowanie funkcjonariusza policji i utrudnienie pracy funkcjonariuszom policji”.

Jak widać  Wielka Brytania buduje swój potencjał gospodarczy uzależniając się od innych krajów ale to odróżnia kraj wysokorozwinięty od Polski. Jak już cóż mówią że będzie to będzie.. W Polsce Tusk i Platforma naobiecywała ludziom i temat zamknięto bo z Rosji gaz jest najdroższy który idzie przez Berlin. Kogo to interesuje że Polacy muszą płacić najwięcej w Europie.

Mapa wydobycie gazu w UK , kwoty oblicza się to 1.5 trylionów funtów.

 

Konrad W

   za polskie-echo.com

Brytania rozpoczyna wydobywanie gazu łupkowego. Co z Polską ?
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz