Zachód ostatecznie rozgniewał Kaczyńskiego. PolExit to już nie żarty!

Ta wypowiedź przelała czarę goryczy w konflikcie Polska – Unia Europejska. Jarosław Kaczyński nie będzie w stanie tego przełknąć, a – jak wszyscy wiemy – jego wpływ na politykę rządu jest niebagatelny, czego nie ukrywa nawet premier Beata Szydło. 

Rząd Prawa i Sprawiedliwości od pierwszych dni swoich rządów zapewnia, że nie ma zamiaru ulegać naciskom z Brukseli i wpuszczać do kraju tzw. uchodźców, których nadmiar odbija się czkawką ogarniętym terrorem państwom Europy zachodniej. 

Ostatnio nawet rząd w Warszawie zapowiedział, że nie zmieni decyzji nawet, gdy Bruksela postanowi nałożyć na nasz kraj sankcje i odebrać dotacje. Teraz jednak padły groźby, których dotąd żaden polityk z zachodu nie wypowiedział tak bezpośrednio. Zagrożono, że jeśli Polska nie wypełni wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. relokacji uchodźców, to wyleci z Unii Europejskiej. 

– Jeśli Polska chce pozostać członkiem Unii Europejskiej, to musi respektować decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE. To oczywiste, to zasada państwa prawa – stwierdził minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn. A że nie wypełni – jest niemal pewne. 

Luksemburg – choć terytorialnie bardzo mały – to jeden z najbogatszych krajów kontynentu i znaczący gracz w polityce Unii Europejskiej. Z Luksemburga pochodzi m.in. obecny szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, ostro krytykujący Polskę. 

Dalej Asselborn mówi jeszcze bardziej zdecydowanie: – Jeśli Polska odmówi wykonania wyroku, to przestanie być członkiem Unii i tyle. Jeśli nie respektujemy reguł UE, to nie jesteśmy jej członkiem. Nie wydaje mi się, żeby Polska chciała znaleźć się w takiej sytuacji. Polski rząd musi zrozumieć, że tak jak i inne rządy, że spoczywa na nim olbrzymia odpowiedzialność – grzmi szef luksemburskiego MSZ.

źródło: naTemat / pikio.pl

Marcin Palion

Marcin Palion

   źródło: newsweb.pl

Zachód ostatecznie rozgniewał Kaczyńskiego. PolExit to już nie żarty!
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz