Sejm uczcił 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych

Posłowie uczcili 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Podkreślono, że formacja ta dobrze przysłużyła się Ojczyźnie.

Na sali sejmowej byli obecni żołnierze NSZ: kapitan Władysław Stefański, porucznik Leszek Zabłocki, major Władysław Mróz, kapitan Maria Kowalewska oraz porucznik Wanda Woś-Lorenc.

20 września 1942 r. sformowane zostały Narodowe Siły Zbrojne. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową – czytamy w uchwale.

Podkreślono, że żołnierze NSZ walczyli o wolną Polskę z dwoma okupantami – niemieckim i sowieckim.

Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem, Radoszycami, w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą i grabieżczą działalnością band rabunkowych. Oddziały Narodowych Sił Zbrojnych brały udział w akcji »Burza« i w Powstaniu Warszawskim, walcząc ramię w ramię z oddziałami Armii Krajowej – napisano.

Posłowie zwrócili uwagę na fakt, że żołnierze NSZ nigdy nie przeszli do porządku dziennego nad podbojem Polski przez Sowietów i robili wszystko by nie udało się narzucić Polakom władzy komunistycznej.

Część z nich wraz z Brygadą Świętokrzyską NSZ przedostała się na Zachód. Wielu kontynuowało przez kolejne lata walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych oddziałów partyzanckich – czytamy dalej.

Znajdujemy również fragment o męczeniu i mordowaniu bohaterów za wierność idei niepodległościowej przez oprawców komunistycznych.

W 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie – podkreślono.

źródło: parezja.pl

Sejm uczcił 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz