Niemcy zdecydowanie łagodzą ton. Zorientowali się, że Polska nie żartuje!

Berlin zdecydowanie łagodzi ton. Nasi zachodni sąsiedzi najwyraźniej zorientowali się, że rozmawianie Warszawą w taki sposób jak do tej pory, nie przejdzie. Dziś spotkali się prezydenci Niemiec i Polski – Frank-Walter Steinmeier i Andrzej Duda.

Panowie rozmawiali m.in. o reparacjach wojennych, których nasz kraj chce domagać się od Niemiec. Rząd w Warszawie zwraca uwagę, że Republika Federalna Niemiec wypłaciła odszkodowania większości krajów mocno dotkniętych nazizmem, z wyjątkiem tego, który ucierpiał najbardziej – Polski.

Niemcy nie mówią już wprost – jak kilka dni temu – że Polska nie ma na co liczyć. Po tym, jak Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że ma zamiar sprawę umiędzynarodowić, zachodni sąsiedzi przybrali dużo bardziej dyplomatyczny ton (ZOBACZ TEŻ: Niemcy w prawdziwej panice! Poseł od Merkel BŁAGA Polskę …).

Czwartkowa rozmowa prezydentów Polski i Niemiec trwała godzinę, a więc dłużej niż planowano. – Poruszyli kwestie zainicjowanej w Polsce debaty wokół problemu niemieckich odszkodowań za polskie straty poniesione w czasie II wojny światowej – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 

Prezydenci przedyskutowali rozmaite polityczne i prawne uwarunkowania związane z kwestią odszkodowań. Rozmówcy wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji – wyjaśniał Szczerski. To uwidacznia kontrast pomiędzy niemiecką narracją sprzed kilku dni, a dzisiejszą. Najwidoczniej mają ogromne obawy, że ich wieloletnie polityka historyczna, przez którą się wybielali i starali się stawiać w roli ofiary II WŚ, legnie w gruzach, gdy Polska rozdmucha sprawę na cały świat. 

   źródło: newsweb.pl

Niemcy zdecydowanie łagodzą ton. Zorientowali się, że Polska nie żartuje!
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz