Brexit przyspiesza, program Whitehall do kontroli ceł na testach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urzędnicy w Ministerstwie ostrzegają, że nowy system komputerowy może na razie przetworzyć część deklaracji potrzebnych po Brexit.

Posłowie powinni przeprowadzić śledztwo w sprawie gotowości programu Whitehall do kontroli celnej po Brexi.  Wartość nowego systemu wynosi 71 mln funtów .

Komisarz ds. Skarbu Państwa, ma we wtorek wezwać ministrów i szefów w HM Revenue & Customs czy nowy system poradzi sobie z HARD Brexit.

Rząd Premier May będzie w większym stopniu naciskał na to, jak przygotowany jest do Brexitu, a ministrowie do spraw kontaktu z Brukselą mają zostać przesłuchani w związku z brakiem postępów w negocjacjach rozwodowych po trzech rundach rozmów.

Kontrola negocjacji nastąpi gdyż  Krajowy Urząd Kontroli ostrzegał, że nowy system komputerowy do usług deklaracji celnych – który ma zostać wdrożony na początku 2019 r. – obecnie nie byłby w stanie przetworzyć oczekiwanych 255 milionów zgłoszeń celnych rocznie.

HMRC szacuje, że roczna deklaracja celna wzrośnie z 55 milionów do aż 255 milionów po opuszczeniu przez UE Wielkiej Brytanii w marcu 2019 roku.

 Nowy system komputerowy, który został podpisany przed głosowaniem referendum, ma zakończyć się zaledwie dwa miesiące przed Brexit. Ale otrzymał specjalny status priorytetu.

Unia celna jest centralną częścią UE, która umożliwia państwom członkowskim swobodną wymianę handlową, pobierając te same taryfy na przywóz z poza bloku.

Zakładając, że Wielka Brytania opuszcza unijne unii celne, Wielka Brytania mogłaby pobierać opłaty od wszelkiego przywozu z UE, jak również z krajów spoza Bloku.

Theresa May postanowiła zakończyć  jednolity rynek celny, gdy Wielka Brytania opuszcza UE w marcu 2019 r. – mimo że rząd wprowadzi czasowe porozumienie w ramach szerszego okresu przejściowego, aby uniknąć „krawędzi klifu” dla przedsiębiorstw.

Jednak większość eurosceptyków w Rzadzie Premier May chce szybko opuścić unię celną, dzięki czemu Wielka Brytania może zawierać umowy handlowe z państwami spoza UE z chwilą opuszczenia w marcu 2019 r. i nie chcą poczekać, aż skończy się okres przejściowy.

Rząd ma rozmieścić 750 specjalistów Brexitu w tym wielu informatyków oraz polityki którzy trafią do  Departamentu Handlu Międzynarodowego, Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej, Departamentu Środowiska, Żywności i Obszarów Wiejskich oraz Domowego Biura.

Konrad W

   za polskie-echo.com

Brexit przyspiesza, program Whitehall do kontroli ceł na testach
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz