Ukraina zakazuje nauczania w językach ojczystych. Polska milczy

Rada Najwyższa przyjęła ustawę, która stanowi, że edukacja w szkołach średnich i wyższych na Ukrainie może odbywać się tylko w języku ukraińskim.

Flaga Ukrainy
źródło: wikimedia common
autor: Shamil Khakirov

Nowe prawo oznacza zakaz nauczania w innych językach, które zostaną uznane za języki obce. Oczywiście na liście znalazł się również język polski. 

Niszczenie oświaty w językach narodowych to też świadome uderzenie w polską ludność na Ukrainie. Potrzebna jest zdecydowana odpowiedź polskich władz – powiedział na antenie Radia Maryja prof. Włodzimierz Osadczy, ekspert ds. wschodnich.

Nową ustawę zdążył już skrytykować węgierski sekretarz stanu odpowiadający za politykę wobec węgierskich społeczności za granicą János Árpád Potápi. Stwierdził on, że Ukraińcy „bezceremonialnie naruszają prawa 150 tys. etnicznych Węgrów mieszkających na Ukrainie”, co jest sprzeczne z ukraińską ustawą zasadniczą.

Niestety polskie MSZ nie uznało za słuszne zabrać głosu w tej sprawie. Wcześniej urzędnicy Witolda Waszczykowskiego zapewniali, że tak dobrych stosunków z Ukrainą, jakie są obecnie, nie było w 1050-letniej historii Rzeczypospolitej.

źródło: parezja.pl

Ukraina zakazuje nauczania w językach ojczystych. Polska milczy
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz