Niebezpieczne skutki słonecznych eksplozji

Niedawne wybuchy na Słońcu mogą mieć negatywny wpływ na ludzi.

Kierownik Centrum Pogody Kosmicznej Instytutu Ziemskiego Magnetyzmu, Jonosfery i Propagacji Fal Radiowych im. N.W. Puszkowa RAN Siergiej Gajdasz powiedział, w jaki sposób niedawne rozbłyski słoneczne wpłyną na ludzi.

Jak podkreślił w rozmowie z mediami, rozbłyski doprowadziły do burzy magnetycznej, która może stać się przyczyną pogorszenia samopoczucia osób, cierpiących na choroby przewlekłe.

— 4 września miała miejsce seria wybuchów klasy M, pod względem mocy ustępującej klasie X. Zgodnie z przewidywaniami uczonych wyrzut materii słonecznej, towarzyszący rozbłyskowi klasy M, do którego doszło 7 września, wywoła burzę magnetyczną — powiedział Gajdasz.

Mówiąc o najpotężniejszym od ostatnich 12 lat wybuchu na Słońcu, ekspert poinformował, że może on wpłynąć na pracę systemów łączności i sprzętu kosmicznego.

— Oceniamy moc wybuchu jako bliską maksymalnej — robłysk osiągnął X9,3. Stanowi ona zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania sprzętu kosmicznego i systemów łączności. Wybuch pogorszył już jakość łączności w Europie i Ameryce — dodał kierownik Centrum Pogody Kosmicznej.

   
źródło: pl.sputniknews.com

Niebezpieczne skutki słonecznych eksplozji
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz