Potężne trzęsienie ziemi o sile 8.2 stopni na wybrzeżu Meksyku! Tsunami na Pacyfiku!

Wczoraj w nocy, na południu Meksyku doszło do potężnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 8.2 stopni w skali Richtera. Wystosowano ostrzeżenie przed tsunami dla wielu okolicznych krajów. Trzęsienie było tak silne, że odczuwano je w Mexico City, gdzie wielu mieszkańców wyszło na ulicę obawiając się skutków wstrząsów sejsmicznych, które w przeszłości nie raz dewastowały stolicę Meksyku.

Było to najsilniesze trzęsienie ziemi w Meksyku od 32 lat! Epicentrum znajdowało się 165 kilometrów na zachód od miejscowości Tapachula w stanie Chiapas, w pobliżu granicy z Gwatemalą. Początkowo informowano, że był to bardzo płytki wstrząs około 35 km pod dnem morza. Z tego powodu wystosowano ostrzeżenie przed tsunami da Gwatemali, Meksyku, Hondurasu, El Salvador i Kostaryki. Nie wykluczano, że istnieje ryzyko dla Hawajów i innych pacyficznych wysp.

Ostatecznie okazało się, że hipocentrum znajdowało się dwa razy głębiej, około 70km, co zmniejszyło niebezpieczeństwo dużych fal. Pacyficzne Centrum Ostrzegania przed Tsunami informuje, że fale wystąpiły, a największe miały nieco ponad metr. Zanim do tego doszło z wybrzeży ewakuowano wielu mieszkańców. Wstrząsy były tak znaczne, że spodziewane są ofiary śmiertelne. Wiadomo o przynajmniej dwóch zabitych w stanie Chiapas.Nadal trwa szacowanie skutków żywiołu. Istnieją realne obawy wystąpienia silnych wstrząsów wtórnych, co skoniło wiele osób do pozostawania na zewnątrz i unikania budynków, które mogą runąć.

Warto zauważyć pewną szczególną korellację. Nagły wzrost aktywności sejsmicznej idzie w parze ze wzrostem aktywności słonecznej. Tak się składa, że wstrząs na wybrzeżu Meksyku wystąpił niemal dokładnie wtedy, gdy do ziemskiej magnetosfery dotarła plazma z niezwykle silnych erupcji słonecznych, które niedawno wystąpiły. Jest to mocna poszlaka wskazująca na to, że rzeczywiście może istnieć związek między występowaniem bardzo silnych trzęsień ziemi, a naporem na ziemskie pole magnetyczne, co w jakiś sposób oddziałuje na płyty tektoniczne, zwłaszcza w tak niestabilnym sejsmicznie regionie świata jak Pacyficzny Pierścień Ognia.

Źródło: zmianynaziemi.pl

   źródło: alexjones.pl

Potężne trzęsienie ziemi o sile 8.2 stopni na wybrzeżu Meksyku! Tsunami na Pacyfiku!
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz