Gazeta Finansowa ujawniła część słynnego Aneksu do Raportu WSI! Informacje o Kulczyku są szokujące!

fot. Gazeta Finansowa

Dziesięć lat temu ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński odtajnił przygotowany przez Antoniego Macierewicza i jego zespół raport o działaniach żołnierzy i pracowników WSI.

Tajne pozostawały jednak inne dokumenty. Wśród nich aneks do ww. raportu z weryfikacji WSI i raport komisji likwidacyjnej, którą kierował Sławomir Cenckiewicz. Z tych dwóch dokumentów popularniejszy i owiany legendą jest aneks do raportu z weryfikacji, w którym ludzie Macierewicza umieścili informacje dotyczące m.in. przedsięwzięć gospodarczych, w których uczestniczyli pracownicy i współpracownicy WSI.

Jakie jednak tajemnice skrywa aneks? „Gazeta Finansowa” jako pierwsza publikuje fragment aneksu do raportu z weryfikacji WSI, który opisuje kulisy prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej. Jaką rolę odegrał w niej najbogatszy Polak Jan Kulczyk oraz były attaché wojskowy w Tokio płk Jan Szczęsny (obaj oficjalnie nie żyją)?

Dziwna prywatyzacja

Dziś tak naprawdę nikt nie potrafi podać racjonalnych argumentów, dlaczego doprowadzono do prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej. Dawniej wpuszczenie obcego kapitału do tej, strategicznej z punktu widzenia państwa, spółki tłumaczono jako szansa na zastrzyk gotówki do budżetu.

Zainteresowani zakupem byli Francuzi – France Telecom S.A. Jednak w transakcji nie brali udziału sami. Zamiast tego powstało konsorcjum, w skład którego weszły spółki najbogatszego Polaka Jana Kulczyka.

W prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej najważniejsze są cztery postacie. Pierwszą jest Jan Kulczyk, którego spółki weszły do konsorcjum (oficjalnie zmarł dwa lata temu w Wiedniu). Drugą jest płk Jan Szczęsny (WSI), który był wicedyrektorem Departamentu Spółek Strategicznych i Instytucji Finansowych w Ministerstwie Skarbu Państwa, odpowiedzialnym za kontakty z doradcami (kilka lat temu wyleciał do USA i zmarł po kilku dniach). Trzecią osobą był zdekonspirowany przez wywiad PRL (sprawa o kryptonimie SMW) agent FBI George Storożyński, zastępca Dyrektora Generalnego ING Bank N.V., oddział w Warszawie (od 1996 roku Holendrzy z ING stali się większościowym udziałowcem Banku Śląskiego – red.), który był w kontakcie z ww. płk. Szczęsnym z MSP (Storożyński w październiku 2001 roku został powołany na stanowisko Członka Zarządu TP S.A., po trzech miesiącach został odwołany, a następnie według oficjalnych informacji zmarł w 2002 roku).

Czwartą osobą, a jednocześnie ostatnim żyjącym bohaterem tamtych wydarzeń jest gen. Gromosław Czempiński (b. szef UOP). Czempiński w PRL był szefem wydziału dep. I wywiadu, którego por. Konrad D. rozpracowywał agenta FBI Storożyńskiego.

Co przeczytamy w aneksie do raportu WSI? Przeczytajcie na stronach Gazety Finansowej.

za parezja.pl

Gazeta Finansowa ujawniła część słynnego Aneksu do Raportu WSI! Informacje o Kulczyku są szokujące!
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz