Czy technologia CRISPR może stać się bronią biologiczną?

Istnieją poważne przyczyny do zwrócenia większej uwagi na system obrony organizmów prokariotycznych przed egzogennymi elementami genetycznymi (CRISPR). Ta metoda pozwala naukowcom na modyfikacje w DNA jeszcze łatwiej niż kiedykolwiek. Stosuje się ją w wielu dziedzinach, od leczenia raka po zwalczanie chorób przenoszonych przez owady. CRISPR budzi jednak wiele obaw dotyczących etyki i bezpieczeństwa.

Istnieją obawy, że edytowanie genów może być wykorzystane do rozwoju broni biologicznej. W 2016 roku Bill Gates wypowiedział się, że następna epidemia chorobowa może być zapoczątkowana na ekranie komputera, gdy terroryści opracują syntetyczne wirusy.

Szeroka dostępność i niski koszt głównych składników technologii takich, jak CRISPR, może przyciągnąć biologicznych terrorystów, co czyni je szczególnie niebezpiecznymi.

Wojny biologiczne są nieuniknioną konsekwencją postępów w dziedzinie nauk przyrodniczych. Warto jednak zauważyć, że większość państw na całym świecie jest przeciwna wojnom biologicznym. Aktywnie wprowadzane są metody zapobiegania rozwojowi broni biologicznej, a konwencja o broni biologicznej, podpisana 10 kwietnia 1972 roku, działa na poziomie międzynarodowym. Zgodnie z nią kraje zgodziły się nigdy i w żadnych okolicznościach nie nabywać ani nie przechowywać broni biologicznej.

Mimo wszystko, to porozumienie nie jest idealne i raczej trudno je egzekwować. W konsekwencji trzeba będzie rozważyć potencjalny potencjał CRISPR, uzgadniając bardziej systematyczny przegląd bieżącej nauki i technologii.

Źródło: zmianynaziemi.pl

   za alexjones.pl

Czy technologia CRISPR może stać się bronią biologiczną?
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz