Były szef MSZ Niemiec: Bundeswehra jest w opłakanym stanie! Nawet Polska może zagrozić Berlinowi

Były minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer zdecydowanie skrytykował politykę obronną Berlina – podał w środę tygodnik „Focus”. Według byłego dyplomaty, Niemcy nie są gotowe do odparcia ataku, a Bundeswehra jest w „opłakanym stanie”.

Podczas spotkania z dziennikarzami w Berlinie, były minister spraw zagranicznych Niemiec, zaapelował do rządu kanclerz Merkel o działanie w kierunku wzmocnienia armii. – Merkel musi się zdecydować, czy chce przesadnie drogiego magazynu części zapasowych czy chce przyczynić się do bezpieczeństwa Niemiec – stwierdził Fischer.

Odniósł się też do faktu, iż obecna władza nie chce spełniać zobowiązań NATO-wskich, według których państwa członkowskie mają do 2024 r. zwiększyć wydatki na obronność do 2 proc. PKB. Dyskusję na ten temat określił jako „uwarunkowaną przez kampanię wyborczą debatę polityki wewnętrznej”, bowiem współrządząca w koalicji z chadecją Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) kategorycznie wyklucza podniesienie budżetu

Fischer oznajmił również, iż Niemców czekają „bardzo duże wyzwania” w zakresie polityki bezpieczeństwa. „Błędem” nazwał politykę Zachodu po zakończeniu zimnej wojny, która polegała – jego zdaniem – wyłącznie na „skupieniu się na dywidendzie pokojowej”. – Świat się zmienił. Nadchodzą nieprzewidywalne czasy – ostrzegł.

Dziś nawet Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej byłyby w stanie zagrozić Berlinowi – o czym doskonale wie Fischer. Jest to oczywiście porównanie czysto teoretyczne, patrzenie przez pryzmat bezpośredniej konfrontacji, która jest bardzo mało prawdopodobna. Oba kraje są bowiem czynnymi członkami NATO.

Polska armia wciąż się zbroi. Już w 2015 r. według danych szwajcarskiego banku Credit Suisse, polskie siły zbrojne okazały się potężniejsze niż armia niemiecka. Polskie Siły Zbrojne liczą ponad 120 tys. żołnierzy i personelu wojskowego, 1009 czołgów, 467 samolotów i 5 okrętów podwodnych. Nasz kraj wyprzedził w rankingu siły niemieckie ze względu na większą liczbę czołgów oraz z powodu większych wydatków wojskowych w związku z aneksją Krymu przez Rosję. Teraz Polska będzie klasyfikowana równie wysoko, ze względu potężne inwestycje MON w sprzęt lotniczy, pojazdy pancerne i śmigłowce wielozadaniowe.

NewsWeb.pl

NewsWeb.pl

Napisz do nas: redakcja@newsweb.pl


   za newsweb.pl

Były szef MSZ Niemiec: Bundeswehra jest w opłakanym stanie! Nawet Polska może zagrozić Berlinowi
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz