Ciężki szok opozycji. KE przyznała rację rządowi PiS

Skrajnie antyrządowe siły w Polsce dostały cios z najmniej oczekiwanej strony – z zachodu. Tym razem wściekła krytyka działań rządu nie znalazła poklasku w Brukseli. Czas posypać głowę popiołem?

Opozycja siłą rozpędu zaczęła negować i krytykować absolutnie wszystkie zmiany planowane i wprowadzane przez Prawo Sprawiedliwość. Bronili już wszystkiego – edukacji, kobiet, homoseksualistów, sądów i wielu innych grup społecznych czy instytucji.

Gdy rząd nie reaguje, najczęściej idzie skarga do Brukseli. Nie inaczej było i tym razem. Poszło o przepisy dotyczące sprzedaży popularnych hormonalnych pigułek „dzień po” wyłącznie na receptę. Zmiany weszły w życie 23 lipca. Wcześniej tabletki można było nabyć bez pozwolenia lekarza. Dostępne były dla osób, które ukończyły 15. rok życia. Nowelizacja rozwścieczyła lewicowo-liberalne środowiska.

Donos do Brukseli pójść musiał. Lewicowe europosłanki napisały do Komisji Europejskiej celem uzyskania informacji, czy zmiany dokonywane przez PiS aby na pewno są legalne. Odpowiedź oczywiście otrzymały, ale nie taką, jakiej zapewne oczekiwały.

Polska nie naruszyła w żaden sposób unijnych przepisów – stwierdza unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis. Oznacza to, że rząd miał pewne prawo do wprowadzenia nowelizacji. Środowiskom anty-PiS i lewicowym ruchom proaborcyjnym zapewne trudno będzie się z tym pogodzić. Jeżeli jednak będą konsekwentni, to nie będą podejmowały prób podważania „świętego” stanowiska Brukseli.

Angelika Heller

Angelika Heller

Napisz do autora: aheller@newsweb.pl

   za newsweb.pl

Ciężki szok opozycji. KE przyznała rację rządowi PiS
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz