35. dzień Powstania Warszawskiego

4 września 1944 roku Niemcy bombardują Powiśle i Śródmieście, powoduje to liczne zniszczenia oraz śmierć ludności cywilnej i powstańców.
pl.wikipedia.org

35. dnia powstania uszkodzona zostaje elektrownia, co znacząco utrudnia funkcjonowanie warsztatów produkujących broń i drukarń, w dodatku jedna z najważniejszych drukarń powstańczych mieszcząca się przy ulicy Szpitalnej zostaje zniszczona. Dewastacji ulega również hotel „Victoria”, w którym mieścił się sztab „Montera”.

Wśród ludności cywilnej naloty powodują popłoch, kapitan „Krybar” zmuszony jest do częściowej ewakuacji ludności cywilnej z Powiśla do Śródmieścia. Grupa bojowa „Reinefarth” szturmuje Powiśle, przeprowadza uderzenie wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego oraz ulic Dobrej i Browarnej. Niemcy zajmują siedzibę Wodociągów, ale natarcie w kierunku Tamki zostaje powstrzymane przez powstańców.

Na terenie Śródmieścia Niemcy nacierają na placówki w kościele Św. Krzyża, Pałacu Staszica i Banku Handlowym na rogu ulic Traugutta i Czackiego. Powstańcy odpierają atak, ale wróg wysadza boczną ścianę kościoła św. Krzyża. Major Bartkiewicz wraz z oddziałem zatrzymuje natarcie od strony Ogrodu Saskiego. Uszkodzone zostaje niemieckie działo szturmowe oraz dwa „Goliaty”.

za parezja.pl

35. dzień Powstania Warszawskiego
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz